Stolárstvo Sučanský sa venuje výrobe a montáži interiérových dverízárubní, vchodových dverí, drevených okien, schodísk a mnohých ďalších stolárskych výrobkov.
032/7787301 stolarstvo.sucansky@gmail.com
interiérové dvere na mieru stolárstvo Sučanský

Porovnanie dyhovaných, laminátových, drevených a fóliovaných dverí

Výhody a nevýhody dyhovaných dverí:
Najzákladnejším benefitom dyhovaných dverí je fakt, že dyha je drevo a človeku sa tento materiál prirodzene zdá v interiéry pocitovo najpohodlnejší. Dyha sa vyrába lúpaním, rezaním alebo krájaním najkvalitnejšej časti stromu na veľmi tenké pláty (aj tenšie ako 1 mm), ktoré sú následne na sololite alebo inom pevnejšom materiáli nalepené na kostru dverí. Finálna úprava tohto typu povrchovej úpravy sa vykonáva dvojitým nanášaním vodného laku, ktorý dyhu chráni a konzervuje.
Medzi nevýhody dyhovaných dverí patrí nižšia odolnosť proti vlhkosti, reakcia na slnečné svetlo – tým že je dyha prírody materiál, tak neustále pracuje a jej farba sa  časom zvýrazňuje až mednatie. Pri dyhovaných dverách je farebná škála hlavne vo svetlých, oranžových až tmavohnedých dekoroch, čo je dôsledkom farieb dreva. Existujú síce aj exotickejšie dreviny sýto červených alebo čiernych farieb, pri nich je však cena výrazne vyššia.
Výhody a nevýhody laminátových dverí:
Laminát je umelý materiál, ktorý sa v dnešnej dobe v interiéroch používa najčastejšie. Hlavnou prednosťou laminátu je jeho vysoká odolnosť v porovnaní s ostatnými povrchovými úpravami interiérových dverí. Tak isto sa tento materiál veľmi ľahko čistí a udržiava. Laminát je relatívne odolný proti vlhkosti. Nie je však dobré vystavovať ho priamemu kontaktu s vodou. Množstvo farebných dekorov a kombinácií použiteľných na interiérové dvere je prakticky nekonečné a farba pri lamináte je stála a odolná proti UV žiareniu.
Čo sa týka nevýhod laminátu, tak tých veľa nenájdeme. Jedinou môže byť asi iba skutočnosť, že sa nejedná o 100% prírodný materiál.
Výhody a nevýhodu fóliovaných dverí:
Výhodou fóliovaných dverí je v porovnaní s akýmkoľvek iným materiálom používaným pri výrobe interiérových doplnkov v prvom rade nízka cena. Fóliované dvere je taktiež možné vyrobiť v nekonečnom množstve dekorov a farieb.
Avšak oproti laminátovým dverám majú fóliované dvere oveľa väčšie množstvo nevýhod. Fólia je totiž veľmi tenká papierová vrstva, ktorá je na pevnejšom materiáli nalepená na konštrukciu dverí. To, že túto vonkajšiu vrstvu nič nechráni zapríčiňuje že interiérové dvere sú oveľa viac náchylnejšie na poškriabanie alebo odretie. Veľmi lacné fóliované interiérové dvere sú dokonca vyrábané s papierovou kostrou dverí (kostra býva vyrobená z lisovaného papiera a nie dreva) čo má za následok veľmi nízku odolnosť voči vlhkosti. A to nie len priamy kontakt s vodou ale aj para alebo vysoká vlhkosť ktoré sa nachádzajú napríklad v kúpeľniach, pivniciach či špajziach, dokážu takéto dvere vykriviť.
Výhody a nevýhody drevených dverí:
Masívne drevené interiérové dvere sa v súčasnosti uťahujú do úzadia a nahrádzajú ich lacnejšie materiály s podobnou  odolnosťou a s oveľa širšou škálou farebných dekorov. Stále sa však nájdu ľudia, ktorým sa do interiéru takéto dvere náramne hodia. Prevažne sa jedná o vidiecke domy, staré meštiacke byty, chaty, chalupy ale často tieto dvere vyrábame aj do historických budov ako sú kostoly či kaštiele.
Medzi výhody masívnych interiérových dverí patria tvrdosť materiálu, odolnosť, veľmi dlhá trvácnosť a tak tiež pocit príjemného teplého materiálu. Drevené dvere vám vydržia desiatky rokov a po kvalitnom obrúsení a prípadnom ďalšom natretí ich životnosť dokážete výrazne predĺžiť. Odhadovaná životnosť mäkkých drevín ako je napríklad smrek alebo borovica je približne 50 rokov. Pri tvrdších drevinách sa ich použiteľnosť odhaduje až na približne 200 rokov.
K nevýhodám drevených dverí patria vo všeobecnosti vyššia cena a nie veľmi široké dizajnové možnosti. Masívne dvere sa nedajú vyrobiť ako plné hladké dvere, na koľko by sa mohli popraskať, prípadne vykriviť. Namiesto toho sa robia kazetovým spôsobom, čiže sa vyrobí pevný rám s prípadným predeľmi, ktoré sa vyplnia drevenými kazetami alebo sklom.

Kategórie dverí

Interiérové dvere vizualizácia
j

Kontaktujte nás

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať alebo navštíviť v niektorej z našich prevádzok v Čachticiach, Bratislave alebo Trnave.
g

Adresy

Výroba: ČACHTICE 1025
Predajňa: BRATISLAVA
Rača, Cyprichova 4
Vzorková miestnosť:
TRNAVA, Jerichova 288
ŽILINA, Pivovarská 1068
r

E-mail

stolarstvo.sucansky@gmail.com
e

Telefón

ČACHTICE: 032/7787 301
0903 231 742, 0911 491 621
BRATISLAVA: 0904 901 799
TRNAVA: 0904 901 799
ŽILINA: 0904 901 799