Doslovný preklad čínskeho slovného spojenia Feng shui alebo „feng-šuej“ znamená doslova vietor a voda. Je to čínske umenie ovládnutia prúdenia a smerovania zemských a atmosférických síl a „jinových a janových“ energetických smerov s cieľom nájsť najvhodnejšie miesto na pohyb človeka v danom prostredí.
Yin a Yang má tiež pôvod v čínskej filozofii a opisuje dve navzájom opačné pritom doplnujúce sa sily, ktoré sa nachádzajú v každej živej a neživej časti vesmíru.
Yin (tmavé miesto odvráteného svahu kopca, ktoré je skryté pred slnkom, tieň) je tmavý element: korešponduje s nocou, ženský element, pôsobí smutne pasívne. Symbolizovaný vodou, zemou
Yang (svetlé miesto svahu osvetlené slnkom. Slnečné svetlo) je svetlejší element: korešponduje s dňom, mužský element, pôsobí veselo, aktívne. Symbolizovaný ohňom, vetrom.
Spomínané vyššie uvedené pojmy Yin a Yang sa neberú doslovne. Všetky sily v prírode majú obidva stavy a tie sú neustále v pohybe. Na západe sa často Yin a Yang zle zobrazuje ako “zlo” a “dobro”.
Feng shui nie je mágia. Je to životný štýl, ktorý má dotyčného nasmerovať na jeho správnu cestu života sprevádzanú harmóniou. Má pomáhať načerpať silu a získať novú energiu a rovnováhu. Feng Shui vytvára súlad medzi človekom, nebom a zemou.
Vyššie spomenuté prirovnanie k životnému štýlu robí z tohto poznania subjektívny pojem, ktorým sa nemusí uberať každý jeden z nás. Aby ste sa cítili dobre vo svojom dome a zažili tam harmóniu teľa a duše musíte byť o tom presvedčený práve vy samy.
Harmónia začína v našom domove a z neho sa tiež prenáša aj do nášho života, preto platí tvoj priestor je tvoje kráľovstvo. Síce je Feng Shui prastaré umenie harmónie, zdravia a šťastia môže vniesť nieto aspekty aj do moderného interiéru tejto doby. Feng Shui Vietor a Voda. Vietor vytvára pohyb, nový impulz, ktorý vnikne do svetla. Voda ho zachytí, rozvinie a dá mu správny smer. Takto je to aj s našimi myšlienkami, pocitmi, ktoré sa nonstop miešajú, spájajú s okolitým svetom. My ovplyvňujeme energie odovzdávame energiu ďalej, ale tak sito prijímame novú. Táto nová prijatá energia zahrňuje energiu ľudí, ktorými sa stretávame, energia z jedla, ktoré jeme, ale aj atmosféra nášho domova. Toto všetko nás z vnútra ovplyvňuje mení a dôsledku je, že sa cítime inak alebo, že nás napadajú nové lepšie myšlienky. Naše energetické pole sa spája s všetkým okolo nás.
Ako uplatniť Feng Shui pri návrhu interiéru ?
Prvom rade by sme mali mať vo svojich predstavách presný zámer, mať svoj vysnívaný dom namodelovaný v hlave. Táto myšlienková vízia by mala byť v harmónií s nami ako osobou a našou rodinou. Preto, ako prvý krok je si ujasniť aký typ osoby sme, čo máme radi, čo nás robí šťastnými a naopak, čo nás vyčerpáva. Domov musí byť v súlade s tým kto ho obýva, teda s nami a našou rodinou. Za druhé si treba ujasniť nie len aká sme osobnosť, ale akú má mať náš domov Funkciu. Táto funkcia má vychádzať z našich aktivít, ambícií, ale aj našich a rodinných snov. Musíme si stanoviť, ako sa chceme doma cítiť a k čomu nám má priestor pomôcť. Preto v našich predstavách musíme jasne vnímať farby, tvary, vône, ale aj materiály. Predstavy môžeme podporiť pozorovaním inšpirácií v knihách, internete a pozorovať na nás, čo s nami robia už zrealizované návrhy.
Každý jeden predmet okolo nás ma svoj tvar, farbu, materiál. Preto sa musíme naučiť vnímať všetky prvky, ktoré s nami prichádzajú do styku. Práve to učí, akú energiu nám daný predmet dá. Rozlišujeme päť základných prvkov. VODA DREVO OHEŇ ZEM KOV. Každý prvok predstavuje pre seba typickú farebnosť. Ak sú v byte prítomné všetky prvky, tak len tak vytvárajú spoločnú harmóniu. Posilňujú a tlmia sa navzájom. Pokiaľ, ale je jedného prvku nedostatok alebo naopak prevyšuje ostatné, nastane narušenie rovnováhy v danom priestore. A o tom je Feng Shui. Naučiť sa vnímať, cítiť veci okolo seba a vytvárať z nich celok, ktorý bude založený na rovnováhe a harmónií.
OHEŇ
ZEM
VODA
VZDUCH
Interiér treba zariadiť tak aby cezeň prechádzal voľný tok energie.
Podľa Feng Shui energia vchádza do bytu cez vstupné dvere. Predsiene by preto mali byt zariadené veľmi jednoducho a vzdušne a žiadny zbytočný prvok by sa nemal nachádzať pred dverami. Takáto prekážka by mohla brániť prívalu energie do nášho domu.
V interiéry treba cítiť život a rast.
Všetko, čo sa považuje za mŕtve blokuje tok energie v miestnosti. Za mŕtve veci považuje Feng Shui vyschnuté rastliny, zvädnuté kvety vo váze, sušené dekorácie, ale aj vypcháte poľovnícke trofeje. Takéto spomaľovače energie treba nahradiť životom. Živé kvety napríklad rýchlo rastúci bambus. Dobrým prínosom do miestnosti môže byť aj akvárium s rybičkami a najlepšie umiestnené v rohu.
Symboly v súlade s vlastným presvedčením
Existuje množstvo symbolov prosperity, ktorými sa ľudia obklopujú vo svojom interiéry alebo ich nosia u seba. (čínske mince, Buddha, dračia korytnačka, miska bohatstva… Nemusia to byť len tieto symboly spojené s čínskou kultúrou. Treba si ujasniť, čo vás robí šťastným či sú to rodinné fotografie alebo spomienkové suveníry z dovolenky. Či veríte na ochranu krížikom alebo, že vám podkova prinesie šťastie. Práve takéto symboly, ktoré vo vás vytvárajú šťastie umiestnite na čestné popredné miesto.
Naopak sa vyvarujte predmetom, ktoré u vás vyvolávajú nepríjemné pocity. Takýmito symbolmi môžu byť nechcený dar, fotografie bývalých priateľov alebo aj starožitnosť, ktorá vo vás vytvára smútok. Vecami, ktoré vo vás zanechávajú negatívnu energiu sa radšej rozlúčte a nahraďte ju novou pozitívnejšou.
Rohy v miestnosti
Rohy v miestnosti by podľa feng shui mali byť za vždy vyplnené, aby v nich nestagnovala energia. Správne vyplnenie rohou je vysokou rastlinou alebo svietidlom, ktoré presvieti celú miestnosť
Feng shui v spálni
Najdôležitejšou vecou v tejto miestnosti je určite nájsť vhodnú pozíciu pre posteľ, tá by nemala byť umiestnená tak, aby vaše nohy smerovali do dverí. Posteľ by mala byť umiestnená pri stene nie pri okne, ak je nevyhnutné ju dať pri okno vytvorte medzi oknom a posteľou malú medzeru veľkú, aby sa tam zmestila stolička.
Zrkadlá by sa mali nachádzať tak, aby nikdy neodrážali posteľ alebo ich jednoducho v spálni vynechajte.
Všetky ostré hrany vášho nábytku by taktiež nemali svojimi hranami smerovať ku posteli.
Obývacia izba
Táto izba by mala vyvolávať pocit bezpečia a vytvárať priestor pre aktivity, komunikáciu a priestor pre celú rodinu. Harmónia sa dá dosiahnuť použitím vhodnej farby a práve pre obývaciu izbu sa doporučujú zemité farby podlahy a časti zariadenia v sýtych.
V tejto miestnosti dbajte za každých okolností na dostatok svetla. Cez deň prirodzené z okna a cez večer umelé osvetlenie a určite aj svetlo zo sviečok.