Stolárstvo Sučanský sa venuje výrobe a montáži interiérových dverízárubní, vchodových dverí, drevených okien, schodísk a mnohých ďalších stolárskych výrobkov.
032/7787301 stolarstvo.sucansky@gmail.com
interiérové dvere na mieru stolárstvo Sučanský

Funkcionalizmus

Ak si povieme slovo Funkcionalizmus tak toto slovo v nás vyvolá pocit chladu, zahltí nás predstavami pravouhlých tvarov a že pojem  funkcia ma celkom ďaleko od útulnosti. Ale je to vážne tak?  Funkcionalizmus , predstavuje sloh ktorý v minulosti vytáral obraz moderna, a že domy v tomto štýle sú vnímané tak krásne ako funkčné a tak funkčné ako krásne.

 

 

Podstatu funkcionalizmu vystihuje zásada form follows function, čiže forma nasleduje funkciu. Všetko sa podriaďuje funkčnosti a všetko zbytočné je z interiéru odstránené. K základným princípom patrí odopieranie si zbytočných bezúčelových historických vzorov, krása sa hľadá v jednoduchých tvaroch, čistej geometrie a vzdušnom presvetlenom priestore. Navrhovanie a zariaďovanie v tomto štýle sa začali uberať ruka v ruke s financiami, domy sú umiestnené do voľného priestoru tak, aby boli miestnosti dostatočne presvietené denným svetlom, významné sú aj prechody medzi interiérom a exteriérom. Tvar architektúry a dizajnu zvyčajne vychádza z kvádra, typický je betónový skelet a pásové okná, Farebnosť býva biela alebo jemnej farebnosti. Charakteristické sú interiéry s hladkým lakovaným drevom na podlahe a tiež použitie materiálov modernej doby ako sklo, chróm či koženka. Nábytok je s obľubou používaný z ohýbaných pochrómovaných rúrok, odzrkadľujúci školu Bauhaus.

 

      

 

Z hľadiska dejín architektúry je Funkcionalizmus štýlom, ktorý vznikol polovice 20.storočia ako reakcia okázalú prepychovú estetiku a prehnanú zdobovosť slohov konca 19. a začiatkom 20. Storočia. Vždy je tento štýl prevádzaný dvoma výrokmi : prvý už spomínaný  výrok „forma nasleduje funkciu“ amerického architekta Louise Sullivana a druhý „ornament je zločin“ od moravského rodáka architekta Adolfa Loose.

 

      

 

Najznámejšie dielo v bývalom Československu je určite ikonická stavba pre funkcionalizmus, brnenská vila rodiny Tugendhat. Vila tugendhat je dielom nemeckého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, ktorý vilu navrhol v roku 1928, pre manželov Fritza a Grety Tugendhatových. Vila je označovaná za stavbu, ktorá určila nové miery ponímania moderného bývania a patrí k základným dielam svetovej modernej architektúry funkcionalizmu. Vila bola vtedajšej dobe prevratná z

  • Neprerušovaný obytný priestor riešený zasklené steny
  • Stropy poschodia nenesú steny ale oceľový skelet ktorý tvorí kostru vily
  • Prepojenie interiéru s exteriérom bolo veľmi jednoduché pomocou zapustenia niektorých okien celkom do zeme.

Stavba je pokladaná za najvýznamnejšie Miesove predvojnové dielo. Autor je považovaný za otca modernej architektúry 20. storočia.

 

   

 

Bauhause

Školu Bauhaus  založili v roku 1919 v nemeckom Weimare s cieľom spojiť avangardné umenie s dizajnom a architektúrou a zdokonaliť  spoločnosť.  V roku 1922 pod vplyvom Konštuktiviztických myšlienok nadviazala škola úzky vzťah s priemyslom. Zakladateľ Bauhausu, architekt Walter Gropius, odvodil názov školy od slova Bauen – stavať. Tvorcovia z rôznych oblastí mali spoločenstvá umelcov a remeselníkov. Mali pod Gropiovom zakladateľského manifestu „postaviť katedrálu budúcnosti“.

 

      

 

 Funkcionalizmus zhrnutie

  • Všetko sa podriaďuje funkčnosti a všetko zbytočné je z interiéru odstránené.
  • K základným princípom patrí odopieranie si zbytočnýchbezúčelových historických vzorov
  • Krása sa hľadá v jednoduchých tvaroch, čistej geometrie a vzdušnom presvetlenom priestore
  • Tvar architektúry a dizajnu zvyčajne vychádza z kvádra.
  • Typický je betónový skelet a pásové okná, podlaha s hladkým lakovaným drevom.
  • Farebnosť býva biela alebo jemnej farebnosti.
  • Použitie „nových“ materiálov : sklo, koženka, chróm

Navrhovaná  farebnosť:

 

Kategórie dverí

Interiérové dvere vizualizácia
j

Kontaktujte nás

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať alebo navštíviť v niektorej z našich prevádzok v Čachticiach, Bratislave alebo Trnave.
g

Adresy

Výroba: ČACHTICE 1025
Predajňa: BRATISLAVA
Rača, Cyprichova 4
Vzorková miestnosť:
TRNAVA, Jerichova 288
ŽILINA, Pivovarská 1068
r

E-mail

stolarstvo.sucansky@gmail.com
e

Telefón

ČACHTICE: 032/7787 301
0903 231 742, 0911 491 621
BRATISLAVA: 0904 901 799
TRNAVA: 0904 901 799
ŽILINA: 0904 901 799