Stolárstvo Sučanský sa venuje výrobe a montáži interiérových dverí, zárubní, vchodových dverí, drevených okien, schodísk a mnohých ďalších stolárskych výrobkov.
Samotný názov štýlu prezrádza niektoré hlavné znaky typické práve pre tento štýl, ktorý je najmä spojený s obdobím kolonizácie európskych veľmocí, napr. Anglicko, Holandsko, Španielsko… Počiatky koloniálneho štýlu sa spájajú s prenikaním koloniálnych prvkov do európskeho bývania, ale aj napriek tomu interiér bol väčšinou európsky. Neskôr vplyvy z oblasti amerických kolónií sa začali vyrovnávať tým európskym a postupne za pomoci ornamentov, exotických prvkov z Ázie a Orientu úplne prevládli.
.
Tento štýl je zaručene jedinečný, ale zároveň útulný a zdomácnený. Pôsobí veľmi príjemne a naplní váš domov množstvom spomienok a nostalgie. Pre svoju farebnosť sa často prirovnáva k elegantnému pánskemu štýlu. Práve elegancia podčiarkuje množstvo detailov, veľmi často v zlatej farbe. Detaily v zlatom, či v inom kovovom prevedení slúžia vyslovene na dotvorenie výsledného efektu, ale v žiadnom prípade nemajú byť tým prvým, čo si všimnete. Použitie textílie je veľmi obľúbené, najmä prírodná bavlna či ľan. Koloniálny štýl a svetlo proste idú k sebe, preto zabudnite na ťažké závesy a rolety, ale zvoľte radšej ľahké a vzdušné záclony, ktoré nebudú brániť prenikaniu prirodzeného svetla. Nezabudnite do domácnosti priniesť zeleň, čím exotickejšia, tým lepšia. Rastliny koloniálneho štýlu sú umiestnené vo veľkých črepníkov, ktoré sú často zdobené ornamentom.
Koloniálny štýl do nás vdýchne starodávne, no zároveň aj moderné prvky.
Shaking Quakers
Náboženská spoločnosť Šejkrov – puritánska odnož „kvakerov“, žijúcich od polovice 18. storočia v USA, jedna z najznámejších a najuznávanejších „dizajnérskych“ kolónií dodnes.
Forma nábytku a úžitkovosť ich predmetov sledovala náboženské zásady.
Za zakladateľku puritánov sa považuje Angličanka A.Lee, keď v roku 1774 so skupinou prívržencov utiekli z Anglicka do USA pred náboženským utláčaním. Pravidlá ich spoločenstva boli založené na zrovnoprávňovaní mužov a žien, vzdaní sa svojho majetku a považovať ho za majetok všetkých v spoločenstve, dodržiavaní prísneho poriadku a žiť v maximálnej skromnosti.
KRÁSA SPOČÍVA V ÚČELNOSTI ( o 100 rokov neskôr sa rozvinul funkcionalizmus podľa Sullivanovho hesla „Form follows function“)
Hlavné zásady:
– V pravidelnosti je krása
– V harmónií spočíva krása
– Poriadok je pôvodom krásy
– Krása spočíva v účelnosti
Typické znaky koloniálneho štýlu
– vyznačuje sa použitím veľkého množstva dreva v interiéri
– drevo s výraznou štruktúrou sa nemusí nachádzať iba na podlahe ale napríklad ako obklad stien či dokonca stropu
– z farieb dominujú tmavé zemité farby ( hnedá, terakotová, khaki, šedá) ale aj žiarivejšia žltá alebo olivová
– podlahu zdobia rohožky, kože zvierat alebo tkané koberce
– textílie prevládajú z prírodných materiálov, ktoré sú oživené o exotické ornamenty
– nezabudnite na kvety! Práve tie najexotickejšie vám vyčarujú tu pravú atmosféru
– použitie mohutného výrazného nábytku skombinovaného s mobiliármi z prírodných ľahkých materiáloch ako bambus, juta či ratan