Minimalismus v dnešnej dobe nemôžeme chápať ako štýl ktorý ovplyvňuje iba vizuálnu stránku, ale predovšetkým ako životný štýl. Tento štýl je reakcia na prebytočný konzum, a vedie k zjednodušeniu (minimalizovaniu) života, v ktorom uprednostňujeme kvalitu pred kvantitou. Presne taký je aj minimalistický interiér. Vyznačuje sa čistými líniami, neutrálnymi farbami (biela, šedá, čierna) kvalitnými materiálmi. Často sa stretávame s použitím pohľadového betónu, skla, dreva vo veľkorysých priestoroch. Tvorba sa zameriava na stratu obsahu a sústredí sa na geometrickú formu. Hlavnou výhodou minimalismu je pocit slobody ktorá nám dáva priestor.
Ak si myslíte že minimalistický štýl je chladný a nepohodlný tak sa mýlite! Niektoré akcenty umiestnené v interiéry zmenia váš pohľad. Príjemné čisté textúry stien a podlahy, hra svetla vyvážia pocit chladu a naplnia priestor teplom a dobrou harmóniu.
„Dielo nemusí nevyhnutne obsahovať veľa vecí, na ktoré sa možno pozerať, porovnávať ich a jednu po druhej analyzovať. Zaujímavá je vec ako celok, jej celková kvalita…. Tvar, obraz, farba a povrch tvoria celok, nie sú oddelené ani rozptýlené. Neexistujú žiadne neutrálne a nevýrazné oblasti alebo časti, žiadne prepojenia ani prechodné oblasti.“
Zrod minimalizmu
Minimalizmus ako štýl sa začína objavovať 50.rokoch 20.storočia ako reakcia na abstraktný expresionizmus. Herbert Spencer pomenoval tento štýl „minimax“, čo znamenalo dosahovať maximálne účinky minimálnymi prostriedkami. V minulosti sa minimalizmus prejavil najme pri návrhoch bytoch, ktoré na minimálnej ploche poskytovali maximálnu obývateľnosť. Minimalizmus nemal ako umelecké hnutie svoj manifest a, umelci ktorý sa k tomuto smeru prikláňali pracovali nezávisle.
Predstavitelia
Tado Ando – japonský architekt. Jeden z najvýznamnejších svetových architektov. Jeho tvorba je charakteristická prísnou geometrickou kompozíciou, odkrývaním betónových stieň vo svojej
prirodzenej kráse a včlenenie prírody do architekúry.
Kľúčové dielo
Solomon R. Guggenheim Museum, New York
Farebnosť
Neutrálna farebnosť biela, šedá, čierna a jej príbuzné odtiene by mali prevládať v minimalistickom interiéri. Ďalšími farebnými prvkami by mali byť samotné materiály, ktorým je priznaná ich prirodzená farebnosť a štruktúra. Nesmieme
zabudnúť aj na farbu samotných rastlín ktoré povedšinou ako jediné tvoria zastupujú dekorácie. Ak chceme dosiahnuť v tomto štýle jeho jedinečnosť nesmieme zabudnúť na kvalitné osvetlenie, či už umelé alebo prírodné. Skryté úložné plochy, hladné čistý plochy a absencia dekorácií.
Typické znaky minimalizmu:
Minimalistické umenie bolo pre mnohých kritikov najabstraktnejším umením, dokonca bolo vnímané za hrozivo agresívne a mužský