Slovensko, ako je nám známe má veľa prírodných krás, ale jedna mu chýba, more. Z dovoleniek či výletov si odnášame spomienky na romantické zákutia prímorských miest. Tieto spomienky u mnohých pretrvávajú až na toľko, že si ich túžia preniesť a pripomenúť aj u seba v interiéri.
Tento štýl môže mať veľa podôb podľa toho, v ktorá stredozemská krajina nás inšpiruje. Či to bude farebné Španielsko, Grécko alebo Toskánsko, kde sa farby menia na zemité odtiene, olivovú, žltú či farbu mora v mnohých odtieňoch. Každá krajina alebo región okolo stredozemného mora má svoje typické znaky, preto si každý môže vybrať pre seba to, čo mu navodzuje spomienky na svoje cestovateľské časy.
Biela nie je nikdy krok vedľa u prímorskom štýle to platí dvojnásobne.
Základnou nosnou farbou je Biela, ktorá perfektne pohlcuje slnečné lúče a celý priestor z osvetlí a získa tak vzdušnosť. Túto farbu môžeme nájsť všade nie len na stenách, ale aj podlahe alebo nábytku či dekoráciách. Biela farba sa ľahko kombinuje s ostatnými farbami, a preto dobre dopĺňa farby typické pre dané obrasť, z ktorých si beriete inšpirácie. Či sú to odtiene modré typické pre Grécko alebo fialovú farbu znak provensalska. Kombinácia bielej so zemitými farbami, farbou piesku či terakoty zase predstavuje Španielske alebo Talianske pobrežia.
V prímorskom štýle sa používajú s veľkou obľubou tie materiály, ktoré sú svojím vzhľadom prirodzené. Najmä masívne drevo, prútie, palmové drevo či ratan. Čo sa týka textilu často sa používajú hrubšie tkané materiály (vrecovina). Nie je nič nezvyčajné umiestnenie kamenej podlahy alebo kamenného obkladu na stenu.
Prírodné scenérie prímorského štýlu nie sú iba o mory, ale veľkú rolu hrá aj príroda na pobreží, preto, aj rastliny v interiéry sú príznačné pre tento štýl. Bylinky, citrusy, rôzne druhy paliem, levanduľa, figovník alebo olivovník charakteristické rastliny navodia tú právu atmosféru daného stredomorského regiónu. Rastliny najlepšie vyniknú v jednoduchých kvetináčov z pálenej kameniny.
Typické prvky prímorského štýlu
Toskánsky štýl
Podobný španielskemu, ale je oveľa farebnejší. Teplé farby odrážajú farebný vidiek. Farby od zlatistej cez olivovo zelenú až po tehlovo červenú. Výrazné kovanie a ornamenty umiestnené na dekoráciách pripomínajúcu vinnú révu sú pre tento štýl veľmi obľúbené. Hrubé farebné omietky a terakotová keramika sú hrdí predstavitelia toskánskeho štýlu.
Námornícky štýl
Nesie chýbať ikonická kombinácia bielej a modrej farby, niekedy doplnená aj o červenú. Tento štýl by sa nezaobišiel od pruhovaného vzoru, bez ktorého by námornícky štýl nebol námornícky. Objavuje sa najme na textile alebo doplnkov, alebo je dokonca vzorom na stenách. Doplnky vyberajte a voľte s prehľadom nemusí to byť iba o mušliach, modelov plachetníc, záchranných kolies či lodných kotiev. Skôr zamerajte pozornosť na poctivé materiály a snažte sa do priestoru vniesť vzdušnosť.
Španielsky štýl
Strohá elegancia často s kontrastnou farebnosťou. Steny biele alebo v hnedých odtieňoch s tmavými drevenými prvkami. Nábytok ťažkým masívnym zdobeným kovaním. V tomto štýle sa často nachádzame miešanie koloniálneho štýlu
Grécky štýl
Pre Grécky štýl je typická veľmi jednoduchá no ikonická modro biela kombinácia. Nahrubo vybielené biele steny s akcentmi modrej alebo mätovozelenej farby. Škála modrej takzvanej Greek Blue sa pohybuje od tých najtmavších odtieňov mora až po azúr oblohy.
Pri tomto štýle zabudnite na tapety alebo drevené obklady stien, hlavnú rolu tu hrajú nahrubo omietnuté biele steny s keramickou podlahou, ktorá sa často nahrádza drevenou. Typické sú prútené kreslá, sisalové koberce alebo koberce z kokosového vlákna .
Nábytok natretý základnými farbami navodzuje dojem vyblednutia a nepúta na seba veľkú pozornosť.